Paratika 2 yıldır Yüzde 300’ün Üzerinde Büyüyor | PSM Mag (Ocak 2023)

Dijitalleşme önümüzdeki yıllarda da adeta bir tsunami gibi hız kesmeden büyümeye devam edecek. Dünyada 5.5 trilyon dolara ulaşan bir e-ticaret pazarından bahsediyoruz. Bu rakamın 2025’te 7.3 trilyona çıkması bekleniyor. (eMarketer, Şubat2022). Tüketici tarafında ise dünyadaki internet kullanıcılarının yarısından fazlası haftada en az bir kez online satın alım yapıyor. Türkiye ise %65,7 ile 2. sırada. (Data Report Temmuz2022). Yurt içindeki kartlı ödemelere baktığımızda geçen yılın Ekim ayına göre bu rakam, %129 artışla 377 milyar TL’ye ulaştı. (BKM Ekim2022). Pazardaki büyüme bizim de rakamlarımıza yansıyor. 23 yıldır Türkiye’deyiz ve büyümeye devam edeceğiz.Payten’in global satış gelirleri 2022’nin üçüncü çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine kıyasla %59 artarken, TCMB faliyet izinli ödeme kuruluşumuz Paratika ise 2021 yılında yüzde 300, bu yıl Ocak’tan Kasım’a kadarki dönemde %311 büyüme kaydetti.

İstihdamımızı pandemiden bu yana 2.7 kat artırırken ekiplerimizin mutluluğunu ön planda tutmayı önceliklendirdik. Bunun sonucunda da çalışanlarımızın takdiriyle “Great Place To Work” sertifikasını almaya hak kazandık.

Önümüzdeki dönemde müşterilerini dinleyen, anlayan, yenilikçi ürün ve hizmetlerini en hızlı şekilde hayata geçiren ödeme sağlayıcılar avantaj elde edecek. Sektörde oyuncu sayısının artmasıyla, konsodilasyona gitmek yerine daha çok niş alanlarda tüketicinin ihtiyacı olan, fayda odaklı yenilikçi ürünler hayata geçecek.

Bu yıl ASEE iş birliği ile geliştirdiğimiz en yeni çözümümüz Payten Secure IVR ile IVR üzerinden ödeme alan tüm firmaların PCI DSS ortamında ödeme işlemlerini yürütmelerini sağlayacağız.

Türkiye ödeme sektöründe ilk olan bir hizmet şeklini hayata geçirdik. ‘One Stop Shop Fintech’ yaklaşımımızla girişimlere ‘Anahtar Teslim Fint ech’ çözümü sunuyoruz. Ödeme kuruluşu ve/veya e-para lisanslama sürecini tamamlamış tüm girişimlere; sanal POS, cüzdan çözümleri, açık bankacılık çözümleri, para transfer emir hizmetleri, hesap konsolidasyonu, Android POS, anti-fraud altyapısı, secure IVR altyapısı gibi fintech olmak için gereken tüm elementleri tek elden sağlıyoruz.

Altyapımızı AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ve Threatmetrix ürünleri ile 360 derece koruyor ve işlem kontrollerini global kara listelerden anlık yapıyoruz. Uzman fraud ekibimiz tüm işlemleri 7/24 izliyor. Müşterilerimize tüm çözümlerimizi anti-fraud ürünlerimiz ile birlikte de sunabiliyoruz.2023 yılında da yatırımlarımıza devam edeceğiz.Geçtiğimiz dönemde Mobven ve Smarttek’i bünyemize katmıştık. Açık bankacılık, cüzdan teknolojileri hizmetleri veren, satılabilir yapay zeka ürünleri geliştiren şirketler radarımızda.