Online ödeme veya e-Ödeme Kuruluşu Tercihi

Online ödeme veya e-Ödeme çözümlerinde kullanılan Sanal POS, ödeme çözümlerinde çok önemli bir teknolojik gelişmedir. Sanal POS sayesinde ödeme süreçleri kısalırken ek güvenlik önlemleri işlem güvenliğinin sağlanmasını kolaylaştırır. Günümüzdeki e-Ticaret platformlarının hepsinde kullanılan Sanal POS, satıcılar ve müşteriler arasında yapılan e-Ödeme işlemlerinin hızlı ve pratik bir şekilde ilerlemesini sağlar. Sanal POS sistemi, online mağazacılık için çok yönlü ve özelleştirilebilir bir çözüm olanağı sunar.

Günümüzden 20-25 yıl öncesini düşündüğümüzde neredeyse tüm harcamalarımız nakit olarak gerçekleşmekteydi. Yeni başlayan e-Ticaret deneyimlerinde bile EFT/havale ile ödeme ön plana çıkmaktaydı. Günümüzde ise nakit ödemelerin yerini artan bir trend ile elektronik ödemeler alıyor. Bu ödemelerden e-Ticaretin almış olduğu pay ise 2020 yılında 260 Milyar TL‘ye ulaştı. 2021 yılı ilk 4 ayında da 115 Milyar TL’lik bir işlem hacminin yakalanması bu yılın da rekor ile kapatılacağına işaret ediyor.

Bu süreçte teknolojinin gelişmesi ile birlikte firmaların maliyetlerini kontrol etme isteği, operasyonel verimliliği artırma ve artan rekabete hızlı tepki verme talepleri ile bankalara alternatif olarak hayatımıza ödeme kuruluşları dahil oldu.

sanal odeme cozumlerinde odeme kurulusu tercihi 01

e-Ödeme ve Sanal POS Sistemlerinde Paratika’yı Tercih Edin

Ülkemizde de 2013 yılında yürürlüğe giren 6493 nolu kanun ile ödeme sistemleri düzenlenmeye başlandı. Ödeme sistemlerini lisanslayan kurum 2020 yılına kadar BDDK iken, Ocak 2020 itibari ile bu yetki TCBM’ye devredildi. TCMB’nin yetkisi ile ilgili firmalara lisanslama; sanal POS, fatura ödeme ve fon transferleri olarak üç ana dalda gerçekleştiriliyor. Halihazırda lisanslı 34 ödeme kuruluşu bulunuyor. Bu lisanslama sürecinde Asseco – Nestpay A.Ş. de lisanslı Ödeme Kuruluşu olan Paratika ürünü ile sektörde yerini aldı. Paratika Ödeme Kuruluşu olarak uzmanlığımız, müşterilerimizin sanal POS tahsilatlarına aracılık etmek. Uzmanlık konusu sanal POS olan ödeme sistemlerinin müşterilerine sunduğu temel avantajlar;

  • Tek bir entegrasyon ile Türkiye’deki kart programlarına taksit imkânı sunulması
  • Kart bilgilerinin PCI DSS ortamında işlenmesi ve talep edilir ise aynı güvenlikte saklanabilmesi
  • e-Ticaret operasyonunda büyük yer tutan iptal/iade taleplerinin tek bir ekrandan yönetilebilmesi
  • Tüm bankaların mutabakatının tek bir ekrandan yapılabilmesi

olarak sıralanabilir.

Paratika Ödeme Kuruluşu’nda bu temel fonksiyonlara ek olarak;

  • Aynı gün içinde POS aktivasyonu
  • USD, EUR, GBP ile tahsilat
  • Link ile ödeme
  • ThreatMetrix ® fraud önleme sistemi
  • 7/24 teknik destek

hizmetleri sağlanmaktadır.

Ödeme sistemleri sizlere bu altyapıyı sağlarken hem sanal POS aktivasyon sürecinde hem de ürün deneyiminde müşterilerine klasik dünyadan çok daha kolay ve hızlı ödeme çözümü sunuyorlar.

Sonuç olarak tüm bu avantajlar ile birlikte elektronik tahsilatlarınızı bir ödeme kuruluşu üzerinden yapmaya karar vermişseniz çalışacağınız ödeme kuruluşunu seçerken öncelikle TCMB web sitesinden ilgili firmanın lisanslı kuruluş olup olmadığının kontrolünü sağlamak ön eleme için faydalı olacaktır. Sonrasında işlem güvenliğiniz için Mastercard ve Visa standardı olan PCI-DSS sertifikalı bir kuruluş tercih edilmelidir. Bu iki aşamadan sonra karar vermenizde belirleyici unsurlar; ödeme kuruluşunun ek fonksiyonlarının taleplerinizi karşılaması ve finansal koşullar olacaktır.