İşletmelerin Tüm İhtiyacını Karşılayan Ödeme Geçidi : Payten Payment Gateway | Kobi Aktüel (Mayıs 2023)

 

Paratika CEO ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu

1.Ödeme sektörü denince akla ilk gelen firmalardan biri olan Payten’den ve sektördeki rolünden bahseder misiniz?

Payten Türkiye olarak ülkemizde ve yurt dışında sanal POS altyapısı sunduğumuz 27 banka ve 50 binin üzerinde üye işyeri ve yıllık 1,2 milyar işlem adedi ile Türkiye’nin en büyük online ödeme altyapısını yönetiyoruz. En yeni teknolojik gelişmeleri Türkiye’de ilk uygulayan firma olarak, İTÜ Teknokent’te bulunan Ar-Ge merkezimizde sürekli geliştirdiğimiz ürünlerimiz, %99,9 başarılı işlem oranı ile işletmelere yüksek dönüşüm ve karlılık sağlıyor. Ürün portföyümüzde yer alan bankaların sanal POS altyapısı Nestpay, bir ödeme geçidinden çok fazlası Payten Payment Gateway, anahtar teslim fintek çözümleri sunmak isteyen lisanslı kuruluşlara özel Fintech Suite, TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika, inovatif mobil çözümler sunan Mobven ve Anroid POS, kapalı devre cüzdan ve mobil ödeme çözümleri sunan Smarttek ile ödeme ekosisteminin her aşamasına dokunuyor, büyüme rakamlarımız ve ödüllerimiz ile başarılarımızı katlamaya devam ediyoruz.

ASEE Türkiye ve Payten Türkiye’nin bağlı bulunduğu ASEE Grup, 2022 yılı satış gelirleri %20 artışla 3,7 milyar euroya yükselirken, Payten’in globaldeki satış gelirleri ise bir önceki yıla göre %39 artışla 160,6 milyon euroya yükseldi. 2021 yılında %300 büyüme kaydeden TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika, 2022 yılını ise %476 büyüme oranı ile tamamladı. Son 1,5 yılda Türkiye’den ve yurt dışından toplam 7 ödül ile başarımızı tescilledik. Bizi geçtiğimiz yıl GPTW- Great Place To Work sertifikası ile ödüllendiren 270 kişilik uzman ekibimiz ve Ar-Ge gücümüzle ödemeler sektörünü geliştirmeye devam edeceğiz.

2. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğiniz lansman toplantısı ile tanıttığınız Payten Payment Gateway ödeme geçidi çözümünün işletmelere sunduğu kolaylık ve avantajlar neler?

Sizin de bahsettiğiniz gibi 18 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz lansman toplantısı ile, her ölçekten işletmenin ödeme ekosistemlerini tek bir noktadan kolayca yönetmelerini sağlayan Payten Payment Gateway çözümümüzün yeni kimliği ve  yeni sürümünü tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Payten Payment Gateway ile artık Türkiye’de ödeme geçidi alanında 2.0 döneminin başladığını söyleyebiliriz.

Aslında burada tam anlamıyla ‘bir ödeme orkestrasyonu’ çözümünden bahsediyoruz. Sunduğu özellikler ve avantajlarla Türkiye’nin en geniş kapsamlı ödeme geçidi çözümü olan Payten Payment Gateway, hazır bağlantıları sayesinde işletmelere tek entegrasyonla, tek arayüz üzerinden Türkiye’deki ve yurt dışındaki sanal POS’lar, bankalar, ödeme kuruluşları, mobil cüzdanlar, havale/kredi yöntemleri ve alternatif ödeme sistemleri ile özgürce çalışma imkânı tanımanın yanı sıra, her ölçek ve her sektörden işletmeye kendi “e-Ödeme Ekosistemini” tek merkezden yönetme avantajı sağlayarak da, ödemeleri yönetmenin “en kolay” yolunu sunuyor. Tüm online ödemelerin arka planda efektif bir şekilde orkestrasyonunu sağlayan çözüm, satış dönüşüm oranlarını artırıyor, maliyetleri minimize ediyor ve müşteri ödeme deneyimini en üst seviyeye çıkarıyor.

Bugün e-ticaret, perakende, sigorta, otomotiv, zincir işletmeler, eğitim, enerji/ yenilenebilir enerji, seyahat, araç kiralama gibi B2B ve B2C ödeme alan pek çok farklı firmanın ilk tercihi Payten Payment Gateway. Çünkü, Türk mühendislerin geliştirdiği ve bugün Türkiye’nin yanı sıra Payten’in global yapısında da kapsamı ile benzersiz konumu olan bu çözüm, şirketlere tek ürünle kolaylık ve esneklik sağlayarak, işlerini daha da büyütme imkanı sunuyor.

Modüler yapısı sayesinde hem anahtar teslim hem de firmaların ihtiyaçlarına göre özelleştirmeler ile sunabildiğimiz Payten Payment Gateway,  “Kullandığın Kadar Öde” sistemi ile de finansal rahatlık sağlıyor. Üstelik Payten olarak, tüm çözümlerimizi AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ile 360 derece korunduğu uçtan uca güvenli bir altyapıda, 7/24 Canlı Destek hizmetimiz ile sunuyoruz. Tüm bu özellikler, işletmelere hem ticari faaliyetlerini hem de müşterilerini koruma imkanı tanımanın yanı sıra,  otomatik işlem yönlendirme sayesinde herhangi bir ödeme kuruluşunda gerçekleşen kesintiden etkilenmeden devam eden pürüzsüz bir ödeme akışı, ödeme optimizasyonu özelliği sayesinde minimum komisyon ve operasyonel maliyet ve maksimum başarılı işlem oranı elde etmelerini sağlıyor.

3. ‘Modüler çözüm’ ve ‘kullandığın kadar öde’ kavramlarını biraz açabilir misiniz?

Payten Payment Gateway SaaS ortamda çalıştığı için herhangi bir kurulum gerektirmiyor. Finansal işlemler için özel olarak tahsis ettiğimiz sunucularımızda host edilen ve yazılımını bünyemizde Ar-Ge ekiplerimizle geliştirdiğimiz için, müşterilerimizin ihtiyacına göre, o anki vizyon ve stratejilerini de dikkate alarak onlar için en uygun olacak çözümleri önerebiliyoruz. Bunun yanı sıra, temel ürünümüz olan kredi kartları ile işlem yapabilme bile kendi içerisinde modüler bir yapıya sahip. Çünkü alt yapıda hizmet alınan birden fazla banka, ödeme kuruluşu, e-para ve cüzdan kuruluşu ve alternatif ödeme sistemi olabilir. Müşterilerimiz dilediği bankalar ve diğer bahsettiğimiz kuruluşlarla çalışma özgürlüğüne sahip olmanın yanı sıra, en uygun komisyonlu sanal POS’a işlemlerini yönlendirerek maliyet avantajı da sağlayabiliyor. Payten Payment Gateway’in tek entegrasyonu ile firmalar hizmet almaya başladıktan sonra, ihtiyaçları doğrultusunda ürünün sunduğu entegre çözüm ve modülleri tek bir panel üzerinden tek tuşla aktif edebiliyorlar. Kullandığın kadar öde sistemiyle de, düşük hacimli çok sayıda işlem yapan firmalar ile yüksek hacimli ama düşük sayıda işlem yapan firmalar için uyguladığımız esnek fiyatlandırma modelleri sayesinde kullandıkları kadar ödemelerine imkan tanıyoruz.

4. Bu çözümünüz kimlere hizmet veriyor ve onların hangi ihtiyaçlarını karşılıyor?  

Payten Payment Gateway; finans kuruluşlarının, e-ticaret firmalarının, pazaryerlerinin yanı sıra her ölçekten ve sektörden B2B ve/veya B2C ticaret yapan, online ya da çağrı merkezi üzerinden ödeme alan tüm işletmelerin tercih ettiği, uçtan uca güvenli ve özelleştirilebilir ödeme geçidi çözümü. Global güç ve 24 yıllık yerel sektör tecrübesi, Ar-Ge kabiliyeti ile birleşince çözümlerimizi farklı  sektörlerin ihtiyaçlarına göre de şekillendirebiliyoruz.  Hatta müşterilerimiz bizi ‘hem bankaların hem de işletmelerin dilinden anlayan çözüm ortağı’ olarak konumlandırıyor.

Payten Payment Gateway, sektördeki geleneksel ürünlerin ötesinde firmaların online ödemeler ile ilgili tüm ihtiyaçlarını tek ürünle karşılama kabiliyetine sahip. Onlarca modülüne ek olarak son bir yılda geliştirdiğimiz yepyeni çözümlerimizi de entegre ettiğimiz Payten Payment Gateway ile, bugün işletmelere Türkiye’nin en kapsamlı ödeme geçidi çözümünü sunuyoruz.

Ödeme işlemlerini en uygun komisyonlu sanal POS’a yönlendirmenin yanı sıra kesintisiz ve pürüzsüz ödeme akışı sağlayan Akıllı İşlem Yönlendirme, PCI-DSS Level 1 sertifikalı ortamda en üste seviye güvenlikle Kart Saklama, karmaşık tahsilat süreçlerini kolaylaştıran B2B Tahsilat Yönetimi, işlem ve komisyon mutabakatlarının otomatik gerçekleşmesine imkân tanıyan Mutabakat Çözümü’nün yanı sıra tüketicilerin kredi kartı, banka kartı veya ön ödeme kartlarından para yükleyerek e-cüzdanları ile güvenle alışveriş yapabilecekleri Kapalı Devre Cüzdan, entegrasyonsuz ödeme yöntemleri Linkle Ödeme ve QR Kod İle Ödeme, kullanıcılara ödemelerini parçalara bölerek, her bir parça için farklı ödeme aracı kullanmalarına imkân tanıyan Çoklu Ödeme (Parçalı Ödeme), Türkiye’de lider online pazaryerlerinin tercih ettiği Pazaryeri Çözümü, kredi kartı, havale/EFT kullanmayı tercih etmeyen veya kart ve hesap limiti yeterli olmayan kullanıcılar için Alışveriş Kredisi ile Ödeme Yöntemleri, daha fazla yeni müşteriye ulaşmayı sağlayan Alternatif Ödeme Yöntemleri, globalde hizmet veren ve yurt dışına açılmak isteyen işletmeler için Yurt Dışı Ödeme Yöntemleri, Android tabanlı akıllı cihazları POS cihazına dönüştürerek kolayca ödeme almayı sağlayan Software only POS, ödeme süreçlerinin uçtan uca güvenliğini sağlayan Gelişmiş Anti-Fraud Çözümü, herhangi bir felaket anında tüm ödeme süreçlerinin pürüzsüz şekilde devam etmesini sağlayan Payten Olağanüstü Durum Merkezi (ODM) hizmeti ve  en son geliştirdiğimiz, Türkiye’de telefonla güvenli ödeme alma dönemini başlatan ve Altın PSM ve Global Altın Stevie ödüllerinin sahibi Secure IVR çözümlerimizi, Payten’in uzman ekiplerinin sunduğu 7/24 canlı destek hizmetiyle sunuyoruz. Tüm bu çözümlerin beraberinde, sektörde benzeri olmayan Ödeme Danışmanlığı hizmetimizle Payten’in 24 yıllık bilgi birikimini müşterilerimize aktarıyor, büyüme yolculuklarında onların en yakın ve en güvendikleri iş ortağı oluyoruz.