Üye İş Yerlerimize Ödeme Almanın En Kolay Yolunu Sunuyoruz | Mallreport (Temmuz 2023)

Paratika Temmuz LI 05

Paratika CEO ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu

1.Kartlı harcamalar gün geçtikçe büyük bir hızla artmakta. Özellikle perakende alanında bu oran çok daha fazla. Paratika olarak kartlı ödemelerde perakende sektöründeki çalışmalarınız neler oluyor?

Teknolojinin her alanda geliştiği ve olgunlaştığı bir dönemdeyiz. Artan dijitalleşme ile birlikte, yeni çıkan hizmet modelleri ve bununla birlikte dönüşen tüketici alışkanlıkları sektörel ve küresel büyümeyi de beraberinde getirmekte. Sizin de değindiğiniz gibi, perakende de hızlı büyümesini sürdüren sektörlerin başında geliyor. Konuya e-ticaret perspektifinden verilerle bakarsak; Forbes’un araştırması küresel eticaret pazarı için bu yılın sonuna kadar %10.4 büyüme tahmini kaydederken, Emarketer’ın tahminleri de dünya çapında perakende e-ticaret satışlarının bu yıl %8,9 ve 2025 yılına kadar da yıllık ortalama yüzde 10’luk bir oranla büyümeye devam edeceği yönünde.

Büyümenin ve rekabetin bu denli yüksek olduğu bir sektörde inovasyona önem vermek, güncel teknolojleri iş süreçlerine entegre ederek bunları etkin bir şekilde yönetebilmek için doğru stratejileri kurgulamak, doğru iş birlikleri kurmak perakende işletmeleri için rekabet avantajı elde etmek, daha hızlı büyüyerek daha geniş coğrafyalarda hizmet verebilmek için önem taşıyor. Örneğin yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri ile tüketicilere kişiselleştirilmiş, pürüzsüz ve ilgi çekici alışveriş deneyimleri sunarak satışlarını ve müşteri sadakatini artırabildikleri gibi, mobil uygulamalarıyla tüketicilerin her yerde ve her zaman alışveriş yapmalarına imkan tanıyarak onların her an yanlarında olan güvenilik markaları haline geliyorlar. Artık ölçek farketmeksizin perakende firmaları kendi online mağazaları, mobil uygulamaları, lokal ve global pazaryerleri üzerinden ürünlerini müşterileri ile buluşturuyor.

Biz de T:C. Merkez Bankası faaliyet onaylı Paratika Ödeme Hizmetleri A.Ş. olarak; kapsamlı, pratik ve güvenli ödeme çözümlerimiz ile üye işyerlerimize ödeme almanın en kolay yolunu, onların müşterilerine ise çok çeşitli ödeme seçenekleri ile özgür ve pürüzsüz bir ödeme deneyimi sunuyoruz.  

Avrupa’nın yazılım devlerinden Asseco South Eastern Europe (ASEE) grup şirketi olan ve Türkiye’de ilk banka bağımsız online ödeme altyapısını geliştiren Payten Teknoloji’nin 24 yılı aşan deneyimi ile geliştirilen Paratika ile işletmelere ödemelerini en kolay şekilde ve güvenle alabilecekleri, ayrıca birçok avantajdan faydalanabilecekleri bir ödeme altyapısını 7/24 canlı destek hizmetimizle beraber sunuyoruz. Paratika’lı işletmeler, uygun komisyon oranlarıyla tüm bankaların kartlarından online ödeme alabiliyor, kart saklama – tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme, linkle ödeme, QR’la ödeme, pazaryeri çözümü, B2B tahsilatları ve mobil cüzdan ödemeleri gibi bir çok çözümden yararlanabiliyor, müşterilerine yüzde 99,9’a varan başarılı işlem oranıyla pürüzsüz bir ödeme deneyimi sunabiliyorlar.

2. Müşterilerinizin tek entegrasyon ile tüm bankaların sanal poslarına erişim sağlayabildiği bir hizmet vermektesiniz. Bu hizmetin detaylarından bahseder misiniz?

Paratika ödeme kuruluşumuz ile işletmeleri bankalarla tek tek finansal anlaşma yapma yükünden ve farklı ödeme platformlarının kompleks yönetiminden kurtarıyor, onlara kolaylık ve özgürlük sunuyoruz. İşletmeler online başvurularının ardından 1 günde Paratika sanal POS’a sahip olarak, tek entegrasyonla ve uygun komisyon oranlarıyla tüm banka kartlarından ödeme alabiliyor ve 9 farklı kredi kartı programı ile (Axess, Bonus, Cardfinans, Advantage, Maximum, Paraf, World, Kuveyt Türk Sağlam Kart ve Bankkart Combo) müşterilerine taksitle ödeme fırsatı sunabiliyorlar.

3. Farklı para birimlerinden ödeme almayı kolaylaştırmak için sunduğunuz hizmet ve çalışmalarınızdan söz eder misini?

Paratika ödeme çözümleri e-ihracat yapan firmalara da daha fazla müşteri kazandırıyor. İşletmeler e-ticaret sitelerinden yurt dışına yaptıkları satışların ödemelerini farklı para birimleri ile alarak müşteri ağlarını genişletebilir, ParatikLink ile linkle ödeme alabilir ve dijital cüzdanlar ile ödeme seçeneği de sunabiliyorlar.

4. Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

En son teknolojiler ile geliştirdiğimiz tüm bu ürün ve hizmetlerimizi geniş kapsamlı güvenlik çözümlerimizle destekleyerek, bizi tercih eden işletmelere ve onların müşterilerine uçtan uca güvenli bir ödeme altyapısı sunuyoruz. Altyapımızı AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub sistemi ile 360 derece koruyor, uzman fraud ekibimizle tüm işlemleri 7/24 izliyor, işlem kontrollerini global kara listelerden anlık yapıyoruz.