Konsolidasyon Olmayacak, Aksine Yeni Oyuncular Katılacak | PSMMag (Şubat 2023)

Dijitalleşme bir tsunami gibi geldi ve hız kesmeden esmeye devam edecek. Dünyada e-ticaret pazarının 5.5 trilyon dolara ulaştığı bir dönemdeyiz, 2025 sonuna kadar bu rakamın 7.3 trilyona çıkması bekleniyor. Dünyadaki internet kullanıcılarının yarıdan fazlası en az haftada bir online satın alım yapıyor. Türkiye de yüzde 65.7 ile haftalık online alışveriş yapan ülkeler arasında ikinci sırada. Ekim 2022 sonu itibarıyla Türkiye’de kartla yapılan ödemeler 2021’in aynı dönemine göre yüzde 129 artışla 377 milyar TL’ye ulaştı. Sektörde oyuncu sayısı arttı. Bu bizim için oldukça güzel bir gelişme. Konsolidasyona gitmek yerine daha çok niş alanlarda tüketicinin ihtiyacı olan, ya da yeni faydalar sağlayacak yenilikçi ürünler hayata geçecek. Müşterilerini dinleyen, anlayan, yenilikçi ürün ve hizmetler geliştiren ve bunları en hızlı şekilde hayata geçiren ödeme sağlayıcılar avantaj elde edecek.

“Ekiplerimiz büyüyor, yatırımlarımız sürüyor”

Pazardaki bu büyüme bizim de rakamlarımıza yansıyor. Payten’in global satış gelirleri 2022’nin üçüncü çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 59 artarak 42.3 milyon euroya ulaştı. TCMB faaliyet onaylı sanal POS markamız Paratika, 2021 yılında yüzde 300 büyüme kaydetmişti. Kasım 2022 sonu itibarıyla büyüme oranı ise yüzde 311. 23 yıldır Türkiye’deyiz ve büyümeye devam edeceğiz. Grup şirketlerimiz arasında en hızlı büyüyenlerden biriyiz. Bunu istihdam artışında da görmek mümkün. Salgın öncesinde 85 kişilik bir ekipken, bugün 230 kişilik bir aileyiz ve büyümeye de devam ediyoruz. Ekibimizi genişletirken çalışan memnuniyetimizden ödün vermediğimizi de kanıtladık. GPTW Türkiye platformunda çalışanlarımızın takdiriyle “Harika İş Yeri” seçilerek “Great Place To Work” sertifikasını almaya hak kazandık.

“Anahtar teslimi FinTek çözümü sunuyoruz”

Payten olarak şu an Türkiye’de bir ilk olan “One Stop Shop FinTech” yaklaşımımızla girişimlere anahtar teslim FinTek çözümü sunuyoruz. Bu kapsamda lisans alan ödeme kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu altyapı konusunda destek oluyoruz. Ödeme kuruluşu ve/veya e-para lisanslama sürecini tamamlamış tüm girişimlere sanal POS, cüzdan çözümleri, açık bankacılık çözümleri, para transfer emir hizmetleri, hesap konsodilasyonu, Android POS, anti fraud altyapısı, secure IVR altyapısı gibi tam anlamıyla bir FinTek olmanın gerektirdiği tüm elementleri tek elden sağlıyoruz. Gelişen sektör ve hızla artan işlem hacimleri deyince fraud önlemleri çok daha kritikleşti. Altyapımızı AI ve ML des tekli ASEE InACT Antifraud Hub ürünleriyle 360 derece koruyor ve işlem kontrollerini global kara listelerden anlık yapıyoruz. Konusunda uzman fraud ekibimiz tarafından müşterilerimizin tüm işlemleri 7/24 izleniyor. Çözümlerimizi bu anti fraud ürünleriyle birlikte de müşterilerimize sunabiliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde hem inorganik olarak büyüyecek hem de istihdamımızı artıracağız. Ar-Ge yatırımlarımızla da yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.