BAI Executive Report (2023 Feb)

Cross-border instant payments will also grow as businesses expand their global operations, says Burak Kutlu from Istanbul-based Payten Teknoloji A.S., a winner of a BAI innovation award for 2022. Another top priority for businesses in 2023 will be data privacy and cybersecurity to fight back against fraud that is evolving with increased digitalization.
“Thanks to growing adoption of 3D Secure 2 protocol and improvements in card tokenization, card-based payments fraud may decrease next year — however, there is an increase expected in consumer-initiated payments fraud,” says Kutlu, who leads his company’s operations in Turkey.


2022 Global BAI İnovasyon Ödüllerinin ödemeler kategorisinde en inovatif ödülünün sahibi olan Payten’in Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu “İşletmeler küresel operasyonlarını artırdıkça küresel online ödeme pazarı da büyüme kaydedecek diğer bir alan olarak karşımıza çıkacak. 2023’te işletmelerin bir diğer önceliği de, artan dijitalleşmeyle gelişen dolandırıcılığa karşı mücadele etmek için veri gizliliği ve siber güvenlik olacaktır.

3D Secure 2 güvenlik protokolü giderek daha fazla benimsenmesi ve kart tokenizasyon teknolojisindeki gelişmeler sayesinde kart tabanlı ödeme dolandırıcılığının önümüzdeki yıl azalacağı öngörüyor, tüketici tarafından istemsiz başlatılan (push tabanlı) ödeme dolandırıcılığında ise bir artış olmasını bekliyoruz