Yenilikçi Türk Girişimlerini Desteklemeye Devam Edeceğiz | PSM Kasım 2022

psm mag paratika haberi

Payten ve Paratika olarak, önümüzdeki yıllarda da yenilikçi Türk girişimcileri desteklemeye devam edeceğiz

Marka geçmişinde 23 yıl önce Türkiye’nin ilk banka bağımsız online ödeme altyapısını kuran kendi de Türkiye’nin öncü start-up larından biri olan Payten Türkiye’nin yenilikçi Türk girişimcileri desteklemek DNA’sının bir yansıması. Geçtiğimiz dönemde bir çok ödül alan yenilikçi projelerini ve planlarını Burak Kutlu ile görüştük.

‘Geçtiğimiz yıldan bu yana bir çok başarı elde ettik ama bizi ödülden ödüle taşıyan bir projemiz var ki bizim için büyük gurur kaynağı. Yıllarca paydaşlarımızla yatırım yaparak üzerinde çalıştığımız, dünyada ilk 10 içinde, Türkiye’de ise bir ilk olan Paya Dayalı Kitle Fonlama projesinin kredi kartları ile yapılan tüm yatırımları Paratika ödeme kuruluşumuza emanet. Proje kapsamında yenilikçi Türk girişimleri fonlama platformları üzerinden yatırımcılarla buluşuyor; hem ihtiyaç duydukları fonlara hızla ve güvenle ulaşıyor hem de tüm dünyaya projelerini tanıtma fırsatı buluyor. Yatırımcıların kredi kartıyla yaptığı ödemeler Paratika altyapısıyla güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Proje kapsamında yatırımları güven altına alan ve emanetçi rolü olan Takasbank için Ar-Ge gücümüz sayesinde yeni bir online ödeme altyapısı oluşturduk. Projeye özel Ar-Ge ekibi atadık, ihtiyaçları karşılamak için yoğun özelleştirmeler yapıp, 7/24 operasyonel destek merkezi oluşturduk.

Hayata geçtiğinden bugüne 1,5 yıl gibi kısa bir sürede proje kapsamında 48 girişimci 100M TRY’nin üzerinde fon elde etti. Bu girişimlere yatırım yapan 49binin üzerinde yatırımcının yarısından fazlası ise ödemelerini kredi kartı ile gerçekleştirdi. Devlet güvencesi ile yatırımları fonlama kampanyalarının sonuna kadar korunan yatırımcılar kredi kartı ile yatırım yapma kolaylığından da faydalanabiliyor.

Önümüzdeki dönemlerde de kitle fonlama projesine desteğimiz hem de kadın girişimcilere yönelik desteklerimiz artarak devam edecek.

Bugün Türkiye’de ve yurt dışında sanal POS altyapılarını sağladığı 27 banka ve 45 binden fazla üye iş yeriyle Türkiye’nin en büyük online ödeme altyapısını yöneten Payten, uzaktan ödeme alan firmaların online ödemeler ile ilgili tüm ihtiyaçlarını tek ürün ve tek entegrasyon ile çözüyor. Burak Kutlu’ya çözümlerini ve bu konudaki son gelişmeleri sorduk.

‘Online ödemeler günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Büyük hızla artan işlem hacimlerini karşılayabilmek için başarılı işlem oranlarını artıran, tüketicinin alım işlemini yarıda kesip siteden çıkmasını önleyen ve uzaktan ödeme almayı kolaylaştıran ödeme yönetim çözümlerine ihtiyaç artıyor.

E-ticaret, sigorta, otomotiv, eğitim, enerji, seyahat gibi bir çok farklı sektörden firmanın mevcut ödeme ekosistemlerini tek yerden kolayca yönetmelerini sağlayan Merchant Safe Unipay-MSU ödeme yönetimi çözümümüz kapsamı ile Türkiye’de rakipsiz. Tek bir entegrasyon ve tek bir arayüz üzerinden Türkiye’deki ve yurt dışındaki bankalar, ödeme kuruluşları ve alternatif ödeme sistemlerine hazır bağlantı ile firmalar istedikleri banka ve ödeme kuruluşu ile çalışabildikleri için de aynı zamanda da en özgür ödeme yönetimi çözümü.

Ar-ge merkezimizde tüm ürünlerimizi son teknolojiler ile sürekli geliştirerek yeni modül ve fonksiyonlar ekliyoruz. Bugün tek bir MSU entegrasyonu ile bir firma akıllı işlem yönlendirme, PCI DSS ortamında kart saklama gibi tipik ödeme geçidi fonksiyonlarının yanısıra, Bayi Portali ile B2B tahsilatlarını yönetebilir, Mutabakat modülü ile işlem ve komisyon mutabakatlarını otomotik gerçekleştirebilir, Secure IVR modülü ile PCI DSS ortamında telefonla güvenli ödeme alabilir, Kapalı Devre Cüzdan Modülü ile müşterilerin  kredi kartı, banka kartı veya ön ödeme kartlarındaki limitleri kadar parayı cüzdanlarına yüklemelerine ve cüzdan bakiyeleri ile hızlı, kolay ve güvenli alışveriş yapmalarını sağlayabilir ve Software only POS ile akıllı telefon ve tabletleri birer POS a dönüştürerek ödeme alabilir.‘

Payten bünyesindeki Paratika Ödeme Kuruluşu aldığı ödüller ve hızlı büyümesi ile dikkat çekiyor. Burak Kutlu ile Paratika’yı konuştuk.

‘Her büyüklükteki firma ve girişimcilere yönelik TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika, Payten güvencesi ve yüzde 97’ye varan başarılı işlem oranıyla müşterilere pürüzsüz bir ödeme deneyimi yaşatabiliyor. Online başvuruyla 1 günde Paratika sanal POS’a sahip olan firmalar, tüm banka kartlarından ödeme almaya ve 9 kart markasıyla taksit sunmaya başlayabiliyor; bankalarla tek tek finansal anlaşma yapma yükünden ve farklı ödeme platformlarının kompleks yönetiminden kurtuluyorlar. Paratika sanal POS çözümünü kullanan e-ticaret firmaları; tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme, linkle ödeme ve mobil cüzdanlar yoluyla ödeme alabiliyor.

PCI-DSS Level 1 sertifikalı ve 3D Secure uyumlu olan Paratika ve MSU, chargeback (iade) risklerini minimize etmek için AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ve Threatmetrix ürünleri ile 360 derece korunuyor ve işlem kontrollerini global kara listelerden anlık yapıyor. Konusunda uzman fraud ekibimiz tarafından tüm işlemler 7/24 izleniyor.

‘Çalışanlarımız tarafından ‘Great Place to Work’ seçilmekten gurur duyuyoruz.’

Bizim için en önemli değer olan ekibimiz, bugün 200 kişilik bir aile ve büyümeye devam ediyor. Tüm başarılarımızın ve müşterilerimizin memnuniyetinin kaynağının, uzmanlığına ve özverili çalışmalarına güvendiğimiz, gelişen, geliştiren, işine kendi işi gibi sarılan, birbirine saygı ve sevgi ile sahip çıkan ekibimiz olduğunun farkındayız.

Biz de insan odaklı kurum kültürümüzde özgürlük ve hoşgörüyü merkezimize alarak çalışanlarımıza ideal bir çalışma ortamı yaratmayı önceliklendiriyoruz. GPTW Türkiye platformunda çalışanlarımızın takdiriyle “Harika İş Yeri” seçilerek, “Great Place To Work” sertifikasını almaya hak kazandık. Ekibimizi motive etmek adına gösterdiğimiz çabanın tarafından takdir edildiğini görmek bizim için gurur ve mutluluk verici. Payten Türkiye’yi “Harika İş Yeri” seçen, tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.