Payten Türkiye, Teknoloji İhracatında Sınır Tanımıyor | PSM Mag (Nisan 2024)

Paratika Dergi Icerigi LI 05

Portekiz ve Hırvatistan’daki iştirakleriyle tüm AB ülkeleri için ödeme hizmetleri sağlayabilen Payten, Türkiye’nin de dahil olduğu Doğu Avrupa bölgesi ve Balkanların tamamını kapsayacak lisans süreçlerini da bir bir tamamlıyor. Şirket, Mısır’daki lisansın ardından Irak’ta da önemli bir projeye imza atarak Orta Doğu için de iddiasını ortaya koydu. Payten’in ödeme çözümlerinin tamamına yakını ise Türkiye’de Türk mühendisleri tarafından geliştiriliyor…

Asseco ve Payten’in küresel ödeme sistemleri pazarındaki ağırlığı her geçen gün artıyor. Geçen yıl Portekiz’de faaliyet gösteren Ifthenpay’i satın alan Payten, Bosna Hersek merkezli olmak üzere Hırvatistan ve Sırbistan’da faaliyet gösteren Monri’yi de bünyesine katarak tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli ödeme ve elektronik para lisansına sahip oldu.

Payten, Türkiye’nin de dahil Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkanlar içinse farklı bir bölgesel yapılanma amaçlıyor. Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su Burak Kutlu, Makedonya için lisans başvurusunu yaptıklarını, ardından Arnavutluk için de girişimde bulunacaklarını açıklıyor. Kutlu, “Aşama aşama tüm lisans süreçlerini tamamlayarak bölgedeki tüm ülkeleri kapsayacak bir ödeme hizmetleri sağlayıcısı konumuna geleceğiz. Başta uluslararası e-ticaret yapan büyük şirketler olmak üzere müşterilerimize çok sayıda ülke için tek noktadan tüm hizmetleri paket olarak sunabileceğiz” diyor.

Mısır’da daha önce elektronik para kuruluşu lisansını alan Payten, Irak’ta da ülkenin önde gelen FinTek’i Al Saqi için Payten Nestpay SaaS Ödeme Geçidi projesini devreye aldı.

Burak Kutlu, Türkiye özelinde ise açık bankacılık hizmetleri verebilmek için faaliyet genişletme başvurusu yaptıkları bilgisini veriyor. Paratika fiziki POS için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Kutlu, elektronik para lisansı içinse 2025 yılına işaret ediyor…

Burak Kutlu ile Payten ve ASEE’nin  küreselleşme çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de geliştirilen ürün ve hizmetleri konuştuk…

Payten Türkiye ve Paratika olarak “şimdi al sonra öde” (BNPL) alanında “Alışveriş Kredisi” ürününü kullanıma sunmuştunuz. İlk sonuçlar doğrultusunda çözümünüze yönelik ilgiyi ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Dünyada sektörün geleceğine yön verecek bir finansman modeli olarak da öne çıkan bu yenilikçi ödeme trendi, ülkemizde de geleneksel kredi kartı taksit programlarına alternatif olarak yaygınlaşıyor. Krediyle alışveriş eskiden yalnızca araba ve mobilya gibi büyük hacimli satın alımlar için popülerken, tüketiciler artık BNPL (şimdi al sonra öde) hizmetleri sayesinde bu ödeme yöntemini günlük alışverişlerde de sıkça kullanıyor.

Bugüne kadar gelen ilgiden de oldukça memnunuz. Hem Payten hem de Paratika olarak iki farklı modelde sunduğumuz alışveriş kredisi çözümümüz elektronik eşyadan mobilyaya, beyaz eşyadan ev dekorasyonu ürünlerine, giyimden kozmetiğe kadar perakendenin hemen hemen her alanında e-ticaret firmalarının ilgi odağında. Turizm ve seyahat, sağlık, araç kiralama gibi hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar da müşterilerine alışveriş kredisiyle ödeme seçeneğini sunmak istiyor.

Firmalar, Payten Payment Gateway ödeme orkestrasyonu çözümümüzün hazır entegrasyon sunduğu bankaların hepsi veya tercih ettikleriyle ticari anlaşmalarını yaparak müşterilerine geniş kapsamlı bir kredilendirme altyapısını tek ekranda sunabiliyor. Bankalar ile ayrı ayrı sözleşme yapmak istemeyen firmalar da Paratika ile tek bir sözleşme ve tek entegrasyonla anlaşmalı olduğumuz bankaların kredi seçeneklerini müşterilerine kolayca sunabiliyor.

YURTİÇİ VE GLOBALDE 27 BANKA, 50 BİN ÜYE İŞYERİ, 2 MİLYAR+ E-TİCARET İŞLEMİ

Finansal teknolojiler hızlı büyümesiyle yerli ve yabancı girişimcilerin, yatırımcıların ilgisini her geçen gün daha fazla çekiyor. Bu bağlamda başta ödüllü Payten Fintech Suite olmak üzere banka ve FinTek’ler için sunduğunuz çözümleri anlatabilir misiniz?

FinTek’leşmek isteyen bankalar, mevcut hizmet portföyünü geliştirmek isteyen hâlihazırdaki FinTek şirketleri ve girişimlerin de yoğun ilgi gösterdiği Payten Fintech Suite, bir FinTek şirketi kurmanın ya da zengin kapsamlı çözümlerle daha rekabetçi bir FinTek kuruluşu olmanın; kaynak, zaman ve yönetim bakımından gerektirdiği tüm zorlukları ortadan kaldırıyor.

Komisyon maliyetlerinin düşmesini sağlayan akıllı işlem yönlendirme, e-ödeme ekosisteminin sürekliliğini sağlayan hata koduna göre işlem yönlendirme gibi özellikleriyle tam anlamıyla bir ödeme orkestrasyonu çözümü olan Payten Payment Gateway’i de kapsayan bu çözüm, e-cüzdan/cüzdan çözümlerinden açık bankacılığa, para transferinden hesap konsolidasyonu ve mobil çözümlere kadar tam kapsamlı ve profesyonel bir FinTek altyapısı sunuyor. Bugün yurt içi ve yurt dışında sanal POS altyapısı sunduğumuz 27 banka ve 50 binin üzerinde üye iş yeriyle Türkiye’nin en büyük online ödeme altyapısını yönetiyoruz. Yıllık adet bazında 2 milyarın üzerinde e-ticaret işlemi ve aylık 5.5 milyondan fazla tokenizasyon işlemine aracılık eden güçlü ve güvenli altyapımız üzerinden şirketlerin gelişen ihtiyaçlarına cevap veren tam kapsamlı çözümler sunuyoruz.

İTÜ Teknokent’te yer alan Ar-Ge merkezimizde sürekli geliştirdiğimiz ve ödemelerin orkestrasyonunu sağlayan, Türkiye’nin en geniş kapsamlı ödeme geçidi çözümü Payten Payment Gateway, hazır bağlantıları sayesinde işletmelere tek entegrasyonla, tek arayüz üzerinden Türkiye ve yurt dışındaki sanal POS’lar, bankalar, ödeme kuruluşları, mobil cüzdanlar, havale/kredi yöntemleri ve alternatif ödeme sistemleriyle özgürce çalışma imkânı tanıyor. Onlarca modül ve çözümle entegre çalışan Payten Payment Gateway, hata koduna göre akıllı işlem yönlendirme, kart saklama, B2B tahsilat yönetimi, mutabakat çözümü, kapalı devre cüzdan, linkle ve karekod (QR) ile ödeme, çoklu ödeme (parçalı ödeme), alışveriş kredisiyle ödeme yöntemleri, alternatif ödeme yöntemleri, yurt dışı ödeme yöntemleri, Software only POS, gelişmiş anti-fraud çözümü, Secure IVR ve sektörde farklılık yaratan Payten Olağanüstü Durum Merkezi (ODM) ile ödeme danışmanlığı çözümlerini tek ürünle ve 7/24 canlı destek hizmetiyle sunuyor.

Payten’in 25 yılı aşan deneyimiyle geliştirilen Paratika ise tüm ölçeklerdeki firmaların ödemelerini en kolay şekilde ve güvenle alabilecekleri, ayrıca birçok avantajdan faydalanabilecekleri bir ödeme altyapısını yüzde 99.9’a varan başarılı işlem oranıyla sunuyor. Paratika sanal POS’a sahip olan firmalar, tek entegrasyonla ve uygun komisyon oranlarıyla tüm banka kartlarından ödeme alabiliyor ve 9 farklı kredi kartı programıyla müşterilerine taksitle ödeme fırsatı sunabiliyor.

“Yurt içi ve dışında sanal POS altyapısı sunduğumuz 27 banka ve 50 binin üzerinde üye iş yeriyle Türkiye’nin en büyük online ödeme altyapısını yönetiyoruz. Yıllık 2 milyarın üzerinde e-ticaret işlemi ve aylık 5.5 milyondan fazla tokenizasyon işlemine aracılık eden güçlü ve güvenli altyapımız üzerinden şirketlerin gelişen ihtiyaçlarına cevap veren tam kapsamlı çözümler sunuyoruz.”

IRAK’TAKİ BAŞARILI PROJE ORTA DOĞU’DA YENİ KAPILAR AÇACAK

Bağlı bulunduğunuz grubun da desteğiyle bu çözümleri yurt dışında hangi bölgelere taşımayı planlıyorsunuz? Irak’taki Nestpay örneği ve benzer projelerin ayrıntılarını paylaşabilir misiniz?

Payten olarak küresel ölçekte, geniş bir sektör yelpazesine öncü ödeme hizmetleri sunma konusunda uzun yıllara dayanan bir geçmişe ve banka ve finans kuruluşlarının ihtiyaçlarının karşılanması noktasında derinlemesine bir bilgi birikimine sahibiz. Global güç ve Türkiye’de 25 yıllık sektör tecrübesi, Ar-Ge kabiliyetiyle harmanlanınca ihtiyaç odaklı çözüm setleri geliştirebiliyor, bankalar ve dijital finans kuruluşları için özel atanmış ekiplerimizle 7/24  canlı uzman desteği sağlıyoruz. Tüm süreçlerimizde en ileri teknolojileri kullanmanın yanı sıra işimizle ilgili standartları global ölçekte takip edip iş süreçlerimize entegre ediyor, denetimlerden geçerek en güncel sertifikasyonları sağlıyoruz.

Son dönemde Irak merkezli Al Saqi Elektronik Ödeme Hizmetleri’ne sunduğumuz, Payten Nestpay SaaS Ödeme Geçidi projesinin başarısı, benzer çözümleri Orta Doğu’nun diğer bölgelerine taşıma planlarımızda bize ilham kaynağı oluyor.

Al Saqi ile geliştirdiğimiz iş ortaklığının merkezinde firmanın operasyonel çerçevesine özel olarak uyarlanmış Payten Nestpay SaaS Ödeme Geçidi ve Merchant Plug-In (MPI) çözümü bulunuyor. Al Saqi’nin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, çözüme Arapça dil desteği ekledik ve çözümün tasarımını müşterimizin marka kimliğiyle uyumlu hale getirdik, böylece sorunsuz ve yerelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağladık. Ayrıca proje kapsamında müşterimizin iş ortağıyla titiz bir ana bilgisayar entegrasyonu gerçekleştirdik. Bu özelleştirme ve entegrasyon çalışması, sadece teknolojik olarak ileri düzeyde değil, aynı zamanda yerel iş ekosisteminin gereksinimlerine uyum sağlayan bir çözüm sunma gayretimizi yansıtıyor.

Projenin 3 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilmesi, Payten’deki IT uzmanları ile Al Saqi’nin dahili ekipleri arasındaki sorunsuz iş birliğini de kanıtlıyor. SaaS modeli üzerinde çalışan bu girişim, ödeme işleme konusunda Al Saqi’ye hem esneklik hem de operasyonel verimlilik sağlayarak firmanın hizmet kalitesini geliştirmesine ve piyasadaki konumunu sağlamlaştırmasına olanak tanıdı. Bu başarı öyküsünün ışığında, grubumuzun sunduğu çözümleri Orta Doğu’nun diğer bölgelerine genişletme konusunda kararlıyız.

Payten’in Türkiye ve diğer bölgelerdeki ortaklık, satın alma, yeni lisans, sertifikasyon gibi çalışmalarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Yakın coğrafyalarda ve uluslararası arenada yaygınlaşmaya devam ediyor, lisans genişletme çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

Orta ve Doğu Avrupa’nın yanı sıra İspanya, Portekiz ve Latin Amerika’da faaliyet alanımızı genişlettik. Sırbistan ve Mısır’da e-para lisansımız var. Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti ve Peru’da da şirket satın alımlarımız devam ediyor. Dijital bankacılık alanında atılım yapmak isteyen Azerbaycan ile yakın temas içindeyiz. Diğer Türk Cumhuriyetleri ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Uluslararası bir marka olarak geliştirdiğimiz yenilikçi finansal teknolojilerle birçok coğrafyada iş değeri yaratıyor, global ölçekte güçlenmeye devam ediyoruz.

Payten ve Paratika son yıllarda aldığı ödüllerle de dikkat çekiyor. Projelerinizi ödüllendirmeye götüren süreci ve ödüllerin yeni çalışmalara yansımasını değerlendirebilir misiniz?

Payten Türkiye olarak son yıllarda İTÜ Teknokent’teki Ar-Ge merkezimizde gerçekleştirdiğimiz inovatif çalışmalar ve sektöre sunduğumuz öncü çözümlerle dikkat çekiyoruz. Son 2 yıl içinde ulusal ve uluslararası alanda toplam 13 ödül ve liste sıralamasıyla başarımızı teyit etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Projelerimizin ödüllendirilmesi, ekiplerimizin motivasyonunu artırırken aynı zamanda Payten olarak sektördeki yenilikçi kimliğimizi pekiştirmemizi sağlıyor. Özellikle, Türkiye’de ilk, dünyada ise ilk 10 arasında yer alan Paratika Paya Dayalı Kitle Fonlama Online Ödeme Altyapısı projemiz ulusal ve uluslararası arenada çok prestijli 4 ödülü alarak, Ar-Ge ye verdiğimiz önemin ne kadar yerinde olduğunu gösterdi. Benzer şekilde, sektörün önde gelen ödül programı PSM AWARDS’ta Altın PSM’ye layık görülen Payten Fintech Suite ile sektörü daha da güçlendiriyoruz

KADIN GİRİŞİMCİLERE PARATİKA DESTEĞİ

Payten Türkiye ve Paratika, dönem dönem KOBİ’ler ve mikro girişimciler için destekleyici kampanyalar da düzenliyor. Son olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir sanal POS kampanyası düzenlendi. Burak Kutlu, ayrıntılarını şöyle paylaşıyor:

“KOBİ’lere ödemelerini en kolay şekilde ve güvenle alabilecekleri, ayrıca birçok avantajdan faydalanabilecekleri bir ödeme altyapısını yüzde 99.9’a varan başarılı işlem oranıyla sunuyor, özel sanal POS komisyon oranlarıyla onlara finansal destek sağlıyoruz. Yakın dönemde ‘Kadın Girişimci İçin En İyisi’ programımızı duyurduk. Program kapsamında kurucusu, kurucu ortağı ve yönetiminde kadın olan tüm işletmeler, sıfıra yakın sanal POS komisyon oranlarıyla Paratika’nın fırsatlar dünyasını keşfedebilecek. Bu programla ayrıca, ücretsiz eğitimler vererek bilgi birikimlerini artırmayı ve Paratika’nın zengin çözüm portföyünün sunacağı avantajlarla kadın girişimcilerimizin gücüne güç katmayı hedefliyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaretin hızla artan hacmi ödemeler dikeyinde büyük bir gelişime öncülük ediyor. Paratika olarak hem lokal hem de global platformda altyapı sunan hazır e-ticaret programlarıyla entegrasyon sağlıyoruz. Bu platformlar üzerinden online satış yapan firmalara yönelik de özel sanal POS oranlarını içeren kampanyalar düzenliyoruz. Örneğin, yakın dönemde Shopify dünyasına özel sanal POS kampanyamızı duyurduk. Kampanyaya başvuran Shopify’lı mağazalar, hazır entegrasyonu sayesinde Paratika’nın banka kalitesinde sanal POS çözümünden fırsat sanal POS oranlarıyla birlikte hemen yararlanabiliyor.”

SOSYAL BELEDİYECİLİK İÇİN ÖRNEK BİR PROJE

Payten Türkiye, Kuşadası Belediyesi ile iş birliği halinde “Payten Adalıkart” ürününü geliştirdi. Burak Kutlu, bu projeyle ilgili de şu bilgileri veriyor:

“Kuşadası Belediyesi, ihtiyaç sahibi ilçe sakinlerine sağladığı sosyal yardımların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve yerel esnafa destek olmak amacıyla Payten’in kapalı devre ödeme sistemi altyapısıyla geliştirdiği Adalı Kart projesini hayata geçirdi. Adalı Kart, başta belediyenin sosyal tesisleri ile diğer iş yerleri ve esnafta da pek çok hizmet, indirim ve sosyal yardımı bünyesinde barındırması ile örnek teşkil eden bir sosyal sorumluluk projesi.

Payten’in projeye özel geliştirdiği sistemi, KVKK hükümlerine tam uyumluluk gösteren, belediyenin bulut sunucularına kurduk. Ayrıca belediyenin tesislerine ve projede yer alan iş yerlerine Android POS cihazları sağladık. Böylece vatandaşlar, belediyenin yüklediği sosyal yardımları üye iş yerlerinde Adalı Kartları ile harcayabiliyor. Sunduğumuz altyapı tamamen belediyenin taleplerine göre Ar-Ge ekiplerimiz tarafından özenle tasarlandı. Bu proje için tasarladığımız sistem, tüm belediyelerde kullanılabilecek durumda ve her kurumun özel ihtiyaçlarına göre de şekillenebilir yapıda.”