Ödeme Güvenliğinde Yeni Versiyon: 3D Secure 2.2

Ödeme Güvenliğinde Yeni Versiyon: 3D Secure 2.2

3D Secure Nedir?

3D Secure, e-Ticaret işlemlerinde müşteri, banka ve üye iş yerinin işlem güvenliğini sağlamak üzere oluşturulmuş bir güvenlik sistemidir. 3DSecure günlük hayatımızın birçok alanında yapılan işlemin bizim tarafımızdan gerçekleştirildiğini gösteren iki faktörlü kimlik doğrulamanın bir çeşididir. e-Ticaret işleminde ödeme tamamlanmadan önce kart sahibinin telefonuna bir onay kodu gelir ve e-ödeme ancak kart sahibi bu onay kodunu girerse gerçekleşir. Böylece e-Ticaret işleminin güvenliği, tanımlanmış telefona gelen mesajın doğrulanması ile sağlanır.

3D Secure ile işlem güvenliğinin sağlanması, iş yeri, alıcı ve banka gibi tüm paydaşlar için avantaj sağlamaktadır. Güvenliği sağlanan 3 taraf için sağladığı avantajlar şu şekildedir:

  • 3D Secure Nedir?
    Kart hamiline güvenli e-Ticaret yapma imkânı sağlar. Alıcının telefonuna gelecek şifre ile kimlik doğrulaması yapılarak güvenli işlem gerçekleştirilir.
  • Banka kartı ile alışveriş imkânı sunan bütün e-ticaret işlemlerinde zorunlu olarak kullanılan 3D Secure, ödemeyi alan firmanın ekstra bir güvenlik önlemine ihtiyaç duymasının önüne geçer. Üye iş yeri için işlemin alıcı tarafından yapıldığına dair doğrulama sağlanmış olur, bu şekilde kart hamilinden gelebilecek ödeme itirazlarına karşı koruma sağlanır.

  • e-Ticaret işleminin güvenli gerçekleştirilmesi bankanın müşterisi olan kart hamilini ve üye iş yerini korumak açısından önemlidir. Banka açısından işlem güvenliğinin yanı sıra müşteri memnuniyetinin sağlanması ve marka itibarının korunması sağlanır.

3D Secure 2.2 İle Gelen Yenilikler

3D Secure, 2.2 protokolü ile kart hamilleri için sağladığı güvenliği artırırken bankalar ve satıcılar için de daha hızlı ve güvenli e-ödeme kolaylığı sunuyor. 3D Secure 2.2, üç taraf için de ödeme yapma süreçlerinde yaşanılan sorunları gidererek bu sorunlara bağlı satış kayıplarını önlemeyi amaçlıyor.

3D Secure 2.2 İle Gelen Yenilikler

Beyaz Liste

3DS 2.2 protokolüyle gelen yeni özelliklerden biri olan beyaz liste, kart sahibinin güvenilir olarak işaretlediği satıcılar ile yapacağı işlemlerde güçlü kimlik doğrulaması seçeneğini pasifleştirmesidir. Yani müşteri, güvendiği firmaları listesine ekler ve bu firmalarla yapacağı işlemlerde yüksek düzeyli bir korunmaya ihtiyaç duymaz. Böylece beyaz listedeki iş yerleriyle daha hızlı ve pürüzsüz süreçler gerçekleştirilir.

Talep Sahibinin Başlattığı İşlemler (3RI)

Satıcı müşterinin online olmadığı durumlarda belirli koşullara göre ödemeyi başlatabilir. 3DS 2.2 ile gelen bu özellik sayesinde tekrarlayan ödemeler gibi işlemlerde, kart sahibinin izniyle satıcı, ödeme işlemini başlatarak talep oluşturabilir. Bu özellikle de yine ödeme süreçlerinde hız ve pürüzsüzlük sağlanır.

Ayrıştırılmış ve Yetkilendirilmiş Kimlik Doğrulama

Kimlik doğrulama ve ödeme işlemlerini ayırmayı sağlayan ayrıştırılmış kimlik doğrulama ile müşterinin kimliğinin satıcı tarafından doğrulanmasını sağlayan yetkilendirilmiş kimlik doğrulama 3DS 2.2 ile gelen diğer özelliklerdir.

Mobil Uygulama ile Daha Pürüzsüz Doğrulama

3DS 2.1’de bir mobil uygulama ile ödeme yaparken doğrulama için diğer uygulama (örneğin internet bankacılığı uygulaması ya da bankanın cüzdan uygulaması) aktive edilip doğrulama yapılabiliyor. Ancak doğrulama yapıldıktan sonra alışveriş uygulamasına dönüş ancak müşterinin ekrandaki bir butona dokunması ile sağlanabiliyor. 3DS 2.2 ile birlikte alışveriş uygulaması ve banka doğrulama entegrasyonu çok daha pürüzsüz bir şekilde sağlanmakta ve işlemin yarıda kalmasının önüne geçilmektedir.

İşlem Risk Analizi

Eğer satıcı tarafında bir işlem risk analizi yapılmış ve işlem düşük riskli olarak işaretlenmişse kart sahibi doğrulama adımında bu bilgi issuer bankaya iletilir ve doğrulamanın OTP gerektirmeden pürüzsüz şekilde (issuer banka onayı ile) yapılması sağlanabilir. Bu da doğrulama için kart sahibinin etkileşim ihtiyacını ortadan kaldırdığı için hızlı ve kolay bir doğrulama sağlamaktadır.

Mobil Uygulama ile Daha Pürüzsüz Doğrulama
Müşteri odaklı e-ödeme çözümlerinde, 20 yılı aşkın tecrübesiyle lider olan Payten, 3D Secure 2.2 sertifikasyon sürecini tamamlayarak Türkiye’de bu protokole sahip olan ilk ödeme kabul sağlayıcı (acquirer) firma oldu.

Başarılı işlem oranlarının artırmayı ve müşterilere pürüzsüz bir ödeme deneyimi sunmayı amaçlayan 3D Secure 2.2, Payten tarafından canlıya alınarak kimlik doğrulama süreçlerinin hızlandırılması sağlanacak. Güçlü Payten altyapısı ve yenilikçi Payten yaklaşımları sayesinde en iyi müşteri çözümlerine sahip olmak için bize ulaşın.