Çalışanlarından Payten’e Tam Not

Türkiye’nin en büyük online ödeme ağını yöneten, ulusal ve uluslararası arenada kazandığı ödüller ile başarısını taçlandıran lider ödeme sistemleri şirketi Payten Türkiye’nin başarısını bu kez çalışanları tescil etti. 

İnsan odaklı yaklaşımı ve kurum kültürünün temelinde özgürlük ve hoşgörü kavramlarını önceliklendiren Payten Türkiye, bu yıl gerçekleştirdiği birçok hedefi, hayata geçirdiği yeni projeleri ve ulusal ve uluslararası arenada kazandığı ödüllerinin yanı sıra, GPTW Türkiye platformunda çalışanlarının takdiriyle “Harika İş Yeri” seçilerek, “Great Place To Work” sertifikasını almaya hak kazandı.

“Çalışma kültürümüzün temelinde özgürlük ve hoşgörü var”

Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su Burak Kutlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Dünyada 3000 çalışanı ve 23 ülkedeki operasyonu ile Avrupa’nın en büyük bilişim firması Asseco South Eastern Europe (ASEE) grup şirketi olan Payten; bankalara, finans kuruluşlarına, e-ticaret firmalarına, pazaryerlerine ve online B2B ödeme alan tüm markalara yönelik uçtan uca ve özelleştirebilir ödeme çözümleri sunuyor. Payten Türkiye olarak grup şirketlerimiz arasında en hızlı büyüyenlerden biriyiz. Bir yandan kendi ürün ve çözümlerimizle büyürken bir yandan da satın almalar yapıyoruz. Bunu istihdam artışında da görmek mümkün. Örneğin, salgın öncesinde çalışan sayımız 85’ken şu anda 200 kişilik bir aileyiz dedi.

Kutlu sözlerini şöyle sürdürdü: Payten Türkiye olarak 2022 yılında da yakaladığımız büyüme ivmesiyle başarılarımızı ortaya koymaya devam ederken, bu yılın sonuna kadar ekibimize yüzde 10 gibi bir ekleme daha yapacağız. Başarıya ulaşmak için iyi bir ekip olmanın ve çalışanlarımıza özgür, hoşgörülü bir çalışma ortamı sunmanın ne derece önemli olduğunun farkındayız. Uyguladığımız hibrit çalışma modeli ve esnek çalışma saatleri ile çalışanlarımızın iş ve özel yaşam dengesini korumak için uygun koşulları yaratıyor, başarıya ulaşabilmek için ihtiyaç duydukları özgür çalışma ortamını sağlıyoruz. Ekibimizi motive etmek adına özgür ve hoşgörülü bir çalışma ortamı oluşturmak için gösterdiğimiz çabanın çalışanlarımız tarafında takdir edildiğini görmek bizim için gurur ve mutluluk verici. Payten Türkiye’yi “Harika İş Yeri” seçen, tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Burak Kutlu: Payten’de global yetenek havuzları oluşturuluyor 

Liderlik, gelişim ve eğitime verdiğimiz önemle çalışanlarımızı kişisel ve mesleki gelişimleri yönünde her zaman desteklediğimiz gibi, grup şirketlerimizin hizmet verdiği hemen her coğrafyada biz de varız. Nitelikli eleman ihtiyacımızı oluşturduğumuz yetenek merkezlerinden karşılıyoruz. Yurtdışına giden ya da yurtdışı ile birlikte geliştirdiğimiz projelerde görev alan çalışanlarımızın sayısı giderek artıyor.

Örneğin, Payten Türkiye olarak Kosova’da çalışan 20’ye yakın yazılımcımız var. Grubumuzdaki tüm şirketler uzman eleman ihtiyaçlarını ortak oluşturulan global yetenek havuzundan karşılıyor. Bu sayede çalışanlarımıza çok cazip teklifler sunabiliyoruz. Payten ürettiği yeni projelerle hem bulunduğu ülkelerde hem de globalde sürekli gelişen ve büyüyen bir firma. Globalde 3000 çalışanımız var ve 14 ülke kendi aralarında uzman yetenekleri paylaşabiliyor, bunun hem şirketin gelişimi hem de çalışanların bireysel gelişimi için çok değerli olduğunu düşünüyoruz.

Payten Türkiye olarak gerek şirket içi eğitim portallerimizle gerek dış kaynak desteği ile çalışanlarımızın kişisel ve mesleki gelişimleri konusunda sürekli destekliyor; Y ve Z kuşağı gençlerimizin uzmanlığa, uzmanlarımızın da yöneticilik ve liderliğe doğru koşmalarını sağlıyoruz.  Hedefimiz çalışanlarımıza ve yeni adaylara hem lokal hem de global pozisyonlarda daha fazla kariyer fırsatı sunmak.

Kutlu: “Great Place to Work sertifikası bizim için bir kılavuz”

Great Place to Work; güven, inovasyon, takım ruhu, liderlik, kurum kültürü ve şirket değerleri gibi konularda çalışan deneyimini gizli anket verilerine göre değerlendirerek, şirketin performansını objektif bir çekilde ölçüyor. Araştırma; Great Place to Work Enstitüsünün 30 yıllık uzmanlığı ile geliştirilmiş ve tüm dünyada kabul görmüş analiz metotları ve ölçümlemelerinin kullanması ve çalışanların bağımsız değerlendirmeleri ile gerçekleşmesi sayesinde bizim için güvenilir bir platform. GPTW, kurum kültürümüzü çalışanlarımızın gözünden görmemizi ve büyük resme odaklanmamızı, sürekli gelişim ve iyileştirme ile kurum kültürümüzü daha da güçlendirmemizi sağlıyor. Bu sertifikayı Payten Türkye’yi daha iyiye ve daha çok başarıya ulaştıracak bir kılavuz olarak görüyorüz.”

GPTW hakkında

Great Place To Work Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 56 ülkedeki ofisleri ile sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel işyerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur. Great Place to Work’ün güvene dayalı felsefesi dünyanın her yerinde çalışan odaklı ve yüksek güven kültürü yaklaşımı ile mükemmel iş yeri kültürlerinin yaratılmasına katkı sunarken, şirketlerin ekonomik performanslarını da artırmalarına yardımcı oluyor. Kamu ve kâr amacı gütmeyen sektörler de dahil tüm sektörlere hizmet sunmaktadır. Bu çalışmaları sebebiyle küresel dünyadaki ekonomik yapıları ve şirket yapılarını yakından tanımakta; akademik alanda ve diğer araştırma şirketleri ile geliştirdiği işbirlikleri sayesinde de yöntemlerini sürekli geliştirmektedir. 1991’de kurulan Great Place to Work’ün Türkiye Ofisi 2012 yılında açılmıştır. Great Place to Work, 25 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. En İyi İşverenler listeleri, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi için şirketler tarafından tercih edilen ve kabul görmüş bir araştırmadır. Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır. Hizmet verdiği ülkelerdeki en iyi işveren listelerinin yanı sıra, 100 Best Workplaces in Europe (Avrupa’nın En İyi İşverenleri) ve World’s Best Multinationals (Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri) listelerini hazırlamaktadır. Fortune’s 100 Best Companies To Work For listesi de Great Place to Work tarafından belirlenmektedir.