circles circles 6.5

Sıkça Sorulan Sorular

Paratika, eTicaret yapmak isteyen firmaların online ödeme almasını sağlayan sanal POS çözümü sunar. eTicaret firmaları Paratika sanal POS ile güvenli, hızlı ve pratik olarak ödeme kabul edebilir.  

Paratika sanal POS’u  pazaryeri (marketplace) modelinde çalışan işyeriniz için kullanabilirsiniz. Paratika’nın katma değerli hizmetleri ile pazaryerlerinin ödeme alanındaki kart saklama, tekrarlayan ödeme gibi ihtiyaçları karşılanır.  

Web sitesi olmayan bireysel veya kurumsal satıcılar Paratiklink ile ödeme alabilirler. ParatikLink, tek bir panelden oluşturacağınız linki müşterileriniz ile paylaşmanızı sağlar. Böylelikle,  PCI-DSS güvenliğinde açılan ödeme sayfasından ödemelerinizi kolayca alırsınız. 

B2B online tahsilat çözümü, ana firmanın bayilerden tahsilat yapmasını, bayilerin kolaylıkla ana firmaya  ödeme yapmasını ve bayilerin son kullanıcılardan online ödeme almasını sağlayan kapsamlı bir çözümdür.

Size özel teklifimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Dolandırıcılık, e-ticaret dünyasında, ‘’kayıp veya çalıntı kart bilgileri ile kart sahibinin bilgisi olmadan 3. Kişiler tarafından gerçekleştirilen mal ve hizmet satın alınması’’ durumudur. Şüpheli işlem farklı durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Müşteriye işlem yapıldıktan sonra bankasından yada işlemin geçtiği e-ticaret sitesinden gelen sms yada e-postada işlem bilgilerinin gönderilmesi ile mşteri bilgisi dışında kart bilgilerinin kullanıldığını öğrenir.
 • Müşteri ekstresinde detayını bilmediği bir işlemle karşılaşır.
 • Müşteri farkında olmadan banka tarafından kendisine gönderilen 3D Secure şifresini üçüncü kişilerle telefonda paylaşır.
 • Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda lütfen +90 212 319 06 25 nolu çağrı merkezimizi arayınız.

Gerekli evrakların tamamlanması ile 1 iş gününde süreç tamamlanıyor. Teknik destek ekibimiz ilgili dökümanları sizinle paylaşacaktır.

Tüm süreç tamamlandıktan sonra  gerçekleşen işlem tarihlerine göre  belirlemiş olan vade tarihinde üye işyerine ödemesi yapılacaktır.

Ortalama 7 günde yapılır.

E-ticaret sitelerinden yapacağınız ürün ve hizmet satışlarınızı, kredi kartı ve/veya banka kartıyla online olarak tahsil etmek istiyorsanız Sanal POS almanız gerekmektedir.

E-ticaret sitesinden taksitli ürün/hizmet satışı sunabilmeniz için ise taksit yapmak istediğiniz kredi kartlarının bankası ile Sanal POS anlaşması yapmanız ve her yıl banka bazında sanal POS ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bu işlemlerin banka bazında yönetilmesi, maliyet ve süreç bakımından oldukça zor ve zahmetlidir. Sizler için hızlı ve kolay Sanal POS entegrasyonu için artık Paratika yanınızda!

Yapacağımız tek bir üye işyeri sözleşmesi ve tek bir entegrasyonla 9 markanın (Bonus, Axess, Worldcard, Cardfinans, Paraf, Maximum, Bankkart, Advantage ve Kuveyt Türk Sağlam Kart) Sanal POS’una Paratika ile çalışarak hızlıca sahip olabilirsiniz.

Paratika, etkili fraud kontrolleri ile chargeback riskinizi minimize etmek için sizin yerinize gerekli tüm kontrolleri yapar.

Konusunda uzman fraud ekibi tarafından tüm şüpheli işlemler 7/24 incelenir. İşlemin yapıldığı PC, tablet ya da telefonun daha önce herhangi bir sahtekarlık işlemi ile ilişkili olup olmadığı kontrol edilir. Riskli görülen işlemlere zamanında müdahale edilerek oluşabilecek muhtemel zararlar önlenir.

Paratika, Asseco grup firması olan Payten firmasının 20+ yıllık deneyimi ile geliştirilen eÖdeme teknoloji ile ortaya çıktı.  Paratika, BDDK onaylı ve ödeme kuruluşu lisansına sahip Payten bünyesindeki Nestpay Ödeme Hizmetleri şirketinin sanal POS ürünüdür.  

Türkiye’de en geniş eÖdeme ekosistemine  sahip olan Payten, önde gelen bankalara, ödeme kuruluşlarına,  ve üye işyerlerine eÖdeme altyapısı sunmaktadır. Dolayısıyla, bu ekosistemde var olan banka ve üye işyerlerinin işlemleri güvenilir ortamda gerçekleştirmedir. Paratika’da bu ekosistemde %97  oranında işlem onayı veren sanal POS’tur. Paratika sanal POS kullanan üye işyerlerinin satış hacimlerini yüksek tutmasındaki en önemli sebeplerden biri başarılı işlem oranlarının yüksek olmasıdır.

7/24 Paratika sanal POS destek hattına 0 212 319 0625 numarasından ulaşabilirsiniz. Dedike destek hattımız sizin için çalışıyor.

 • Ticaret Sicil Gazetesi / Oda Kayıt Belgesi Fotokopisi (Şahıs firmaları için)
 • İmza Sirküleri (Noter tasdikli kopyası)
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Şirket Ortaklarının Kimlik Fotokopileri
 • Üye İşyeri Sözleşmesi (Şirketi temsile yetkili kişi/kişiler tarafından ıslak imzalı. Üye işyeri sözleşmesinde, üye işyerine ait tüm alanların eksiksiz doldurulması gerekmektedir.)
 • Firma Hakkında Genel Bilgi, (faaliyet süresi, ürün ve hizmetlerle ilgili detay belirtilir)
 • Üye İşyeri Detay Başvuru Formu Turizm firmaları için TURSAB/IATA belgesi

Paratika’nın anlaşmalı olduğu kredi kartlarına taksit altyapısı sunmaktadır. Böylece, bu kartların programlarına özel taksit imkanı ile satış hacminin artırılmasına destek oluyoruz.

Tek tıkla ödeme özelliği ile kart bilgileri güvenli ortamda tutulur. Böylece, müşterileriniz her alışverişte kart bilgisi girmek zorunda kalmaz.

Tek tıkla ödeme, tokenizasyon sistemiyle çalışır. Kredi kartı ödeme bilgisi saklama için e-ticaret sitesinde yapılan ilk alışverişte girilen kredi kartı bilgileri karşılığında bir token oluşturulur ve iş yerine iletililir. Bu sistem ile, sonraki alışverişlerde kart hamili, kayıtlı kredi kartımla ödemek istiyorum seçeneği ile tek tıkla alışverişini tamamlamış olur.

Aradığınız cevap burada değilse lütfen bizimle iletişime geçiniz

BİZE ULAŞIN