EN

Sıkça Sorulan Sorular

Paratika nedir?

Paratika, birden fazla bankanın Sanal POS altyapısı ile entegre olabilen ve kullanılan kart bilgilerini güvenli ortamda saklayarak, sonraki işlemlerde tekrar kullanılabilmesini sağlayan bir elektronik ödeme çözümü Sanal POS altyapısıdır.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemleri’ne Nasıl Başvurulur?

Paratika Sanal POS başvurunuzu, başvuru formumuzu doldurarak iletebilirsiniz. Başvuru formumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Tek Tıkla Ödeme, Tokenizasyon nedir? Avantajları nelerdir?

E-ticaret sistemlerinde kredi kartı bilgilerinin saklanması işlemidir. Kredi kart bilgisi, Paratika ödeme sistemlerinde saklandığında kredi kartına karşılık gelen token oluşturulmaktadır, daha sonraki işlemler token ile gerçekleştirilmektedir. Kredi kartı müşterilerine, daha sonraki işlemlerinde kredi kart bilgileri giriş yaptırılmadan tek tıkla ödeme kolaylığı sunulmaktadır.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemleri’nin desteklediği kart markaları hangileridir?

Axess/Wings, Bonus, Cardfinans, Maximum, Paraf , World kredi kartları için sanal pos çözümleri sunulmaktadır.

Neden Bankalardan Sanal POS almak yerine Paratika ile çalışmalıyız?

E-ticaret sitelerinizden yapacağınız ürün ve hizmet satışlarınızı, kredi kartı ve/veya banka kartıyla online olarak tahsil etmek istiyorsanız Sanal POS almanız gerekmektedir.

E-ticaret sitenizden taksitli ürün/hizmet satışı sunabilmeniz için ise taksit yapmak istediğiniz kredi kartlarının Bankası ile Sanal POS anlaşması yapmanız ve her yıl banka bazında Sanal POS ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bu işlemlerin banka bazında yönetilmesi, maliyet ve süreç bakımından oldukça zor ve zahmetlidir.

Sizler için hızlı ve kolay Sanal POS entegrasyonu için artık Paratika yanınızda!

Yapacağımız tek bir üye işyeri sözleşmesi ve tek bir entegrasyonla 6 markanın (Axess/Wings, Bonus, Cardfinans, Maximum, Paraf ve World) Sanal POS’una Paratika ile çalışarak hızlıca sahip olabilirsiniz.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemi’nin sağlayacağı avantajlar nelerdir?

Tek bir teknik entegrasyon, tek bir kullanıcı panelinden tüm bankalar için mutabakat avantajı!

Nakit yönetiminin kolaylığı, fraud riskine karşı işlemlerin monitör edilmesi, kullanıcı bilgilerinin güvenliği!

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemi için ödenen komisyon ücreti dışında yıllık veya aylık bir aidat ücreti ödenir mi?

Paratika, sunduğu Sanal POS ödeme sistemi ve verdiği katma değerli hizmetler için müşterilerinden yıllık ücret tahsil etmektedir.

Fraud nedir?

Fraud, sahtecilik ve sahtekarlık anlamında kullanılır. Kredi kartı bilgilerinin çeşitli yollarla ele geçirilerek ödemelerde kullanılmasıdır. Online tahsilat yapan birçok işletme, yüksek oranda fraud riskiyle karşı karşıya kalır.

Chargeback (Ters İbraz) Nedir?

Kart sahibinin herhangi bir fraud durumu ile karşılaşması durumunda işlemin kendisine ait olmadığına dair beyanı ile; Visa, MasterCard, American Express gibi lisansör kuruluşların regülasyonları kapsamında, e-ticaret sitelerine harcama itirazı tutarını karşılama yükümlülüğü (chargeback) doğmasıdır.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemi’nin fraud konusunda sağladığı avantajlar nelerdir?

PCI-DSS sertifikasyonuna sahip ödeme altyapısı, Visa, Mastercard BDDK onay ve regülasyonlarına tabii sistemleri ile son kullanıcı ödemelerinin güvenliğini yaptığı fraud kontrolleriyle chargeback riskinizi minimum seviyede tutar.

Birçok finansal kuruluşun riskini minimize etmek için kullandığı InACT® Risk Yönetim Çözümü ve konusunda uzman risk ekibi ile Paratika’dan gerçekleşen işlemleriniz, online izlenerek riskli görülen işlemleriniz anında müdahale edilerek tarafınıza bilgi verilir.

Tek tık ile ödemenin firmanıza sağlayacağı avantajlar nedir?

Tek tıkla ödeme hizmeti ile müşterilerinizi yoran, ödeme sırasında satın almadan vazgeçiren bilgi girme işleminden kurtulmuş olursunuz.

Paratika’nın en hassas olduğu konulardan birisi de veri güvenliği ve kişisel bilgilerin korunması olup tüm bilgiler, PCI sertifikasyonlu ortamda saklanmaktadır.

6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” ödeme hizmeti sağlayan firmalar hakkında neler öngörmektedir?

6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun”a göre pazaryeri modeli ile çalışan, alıcı ile satıcıyı buluşturan ve bu amaçla üzerlerinde fon bulunduran e-ticaret sitelerinin kanun kapsamında BDDK tarafından verilmiş “Ödeme Kuruluşu” lisansı olmadan ödeme hizmeti sunamayacaklardır.

6493 sayılı kanun kapsamında direkt kendisi tahsilat yapamayan pazaryeri modelindeki e-ticaret siteleri, Paratika Sanal POS’unu kullanarak bu problemi ortadan kaldırıyor. Pazaryeri modelindeki e-ticaret sitesinden hizmet alan son kullanıcı, kredi kartı veya debit kartı ile ödeme yaptığında işlem tutarı doğrudan Paratika’nın koruma hesabına geçmektedir. Paratika, ilgili tutarı kanun kapsamında ve sözleşme hükümleri dahilinde pazaryerinin alması gereken komisyonu ve pazaryerindeki satıcının alması gereken ürün bedelini ilgili oranlarda hesaplara aktarmaktadır. Bu modelde fonlar BDDK denetimindeki Ödeme Kuruluşu olan Paratika tarafından yönetildiği ve koruma hesaplarında tutulup dağıtıldığı için pazaryeri modelindeki e-ticaret siteleri lisans almadan ve zaman kaybetmeden sorunsuz olarak tahsilat işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemi entegrasyonu nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Paratika Sanal POS entegrasyonu konusunda uzman operasyon ekibimiz tarafından 7/24 hizmet verilmekte olup entegrasyon süresince destek olunmaktadır. Entegrasyon, teknik ekibinizin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilecek sürelerde entegre edilebilir ancak aynı gün içinde sisteme entegre edilebilmektedir.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemi için nasıl bir fiyatlandırma uygulanır?

Paratika banka bazında farklı bir fiyatlama uygulamamaktadır. Finansal mutabakatınızı kolayca yapabilmeniz için tüm bankalar için tek bir komisyon oranı uygulanır.

Paratika Sanal POS Ödeme Sistemi’ni istediğimizde kullanmayı bırakabilir miyiz? Şartları nelerdir?

Paratika Sanal POS sisteminden çıkmak için imzalamış olduğunuz sözleşmede belirtilen fesih şartları uygulanmaktadır.

PCI-DSS Nedir?

PCI-DSS (Payment Card Industry Data Security Standards) Visa, Mastercard, American Express gibi üyelere sahip kart kuruluşları tarafından kart ve kart sahibi bilgilerini korumak amacıyla belirlenmiş teknik ve operasyonel gereklilikleri belirlemektedir. E-ticaret sitenizdeki ödeme sistemini “PCI Veri Güvenliği Standartları”na uyumlu hale getirmeniz, firmanızın müşteri tarafındaki itibarını artırır. Paratika ile çalıştığınızda, bu standartlara herhangi bir başvuru ve harcama yapmadan sahip olursunuz.